A mi ellenségünk az, aki a hazának is az ellensége – Kövér László a Mandinernek

2025. május 15. 00:05

Mi a probléma a demokráciával? Miért nem lett köztársasági elnök? Milyen a viszonya Orbán Viktorral? Interjú Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével. (A szöveg a Maxima című műsor szerkesztett, bővített változata.)

2025. május 15. 00:05
null
Szalai Zoltán

Kövér László

1959-ben született Pápán. 1986-ban az ELTE Állam- és Jog­tudományi Karán szerzett diplomát. A Fidesz alapító tagja, 1990 óta országgyűlési képviselője, 1998 és 2000 között a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter. 2000. január és 2001. május között a Fidesz elnöke, 2002-ben a párt belső parlamentjeként működő országos választmány élére választották meg, azóta vezeti a testületet. 2010 augusztusa óta az Országgyűlés elnöke. Nős, három gyermek édesapja.

Egyszer önkritikusan megjegyezte, hogy a kelleténél gyakrabban és egyértelműbben mondja ki, amit gondol, ez pedig nem feltétlenül jó, a politika ugyanis nem az igazság kimondásának a művészete. Volt olyan kijelentése, amit nagyon megbánt?
Persze, több is, például az emlékezetes „köteles beszéd”. Ugyan még a gyurcsányi önvallomás szerint sem volt agresszív, hecckampányt csináltak belőle néhány nappal a választás előtt 2002-ben, és bizonyos értelemben rám száradt. Nyomta a lelkiismeretemet, hogy vajon mennyivel járultam hozzá a vereséghez, de aztán megnyugtattam magam, hogy nem ezen múlt, sok minden okozta a fordulatot. A Jóisten azóta egyfajta elégtételt is adott nekünk, hiszen 

a 2002-es választási vereség kellett ahhoz, hogy 2010 után ilyen hosszú időn keresztül, alkotmányozó többséggel tudjuk kormányozni az országot.

Amikor kimondta a kérdéses mondatot, érezte, hogy baj lehet belőle?
Olyannyira nem, hogy többször elmondtam, valószínűleg azért is sikerült rögzíteni. Valaki meglátta benne a lehetőséget, hogy ki lehet forgatni. Tanulság volt, hogy a politikában nem szabad mindent kimondani, amit az ember gondol, mert még a manipuláció lehetőségétől eltekintve is könnyen kerülhet abba a helyzetbe, hogy mások másként értelmezik, és kihasználják azt az őszinteséget, amit egy-egy ilyen mondat tükröz. A kérdés lényegi részét érintve meg kell jegyezzem, hogy a Fidesz – és az MSZP-n kívül a rendszerváltoztató pártok – generációja az értelmiségi világból jött, egyáltalán nem voltunk felkészülve a politikusi szerepre. Abban sem voltunk biztosak, hogy ebből hosszú távú vállalás lesz. Jól emlékszem, hogy Áder János és Szájer József az 1994-es, első kudarcos választás után azt mondta, ha 1998-ban sem nyerünk, akkor kiszállnak ebből az értelmetlen játékból, és inkább elmennek a szakmájukba.

Vagyis ha valaki politikus lesz, az értelmiségi mentalitást kívül kell hagyni az üléstermen?
A gyakorlat azt mutatja, hogy igen. Én el tudnék képzelni egy másfajta világot; anélkül, hogy a plágium vádjába keverednék, valóban lehetne más a politika. Jellemző azonban, hogy azoknak sem sikerült ezt megvalósítani, akik ezzel a névvel léptek a politikai porondra 2010-ben.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
monybbsc
2025. május 15. 00:25 Szerkesztve
Laca, attól, hogy nem loptad szarrá magad, még nem leszel hazafi. Fideszes mércével csak egy balek vagy, akinek még egy nyomorult Bentley sem jött össze, és aki az MSZMP KB Társadalomtudományi Intézetéből érkezve egy időben hatékonyan mozgosította Kádár népének maradékát. Viszont már ez a képességed is eltűnőben van, ezen a legjobban igyekvő mikrofonállványok sem fognak már tudni segíteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!